петък, 25 юли 2014 г.

Подръжка на мраморни покрития



Мраморът е красив камък, който традиционно се използва при направата на плотове, подове и др. Той е варовик, който е претърпял метаморфоза под въздействие на природните сили и се е получил сравнително мек материал с красиви жилки в различни цветове и шарки.
Мраморът лесно се оцветява, драска и помътнява, така че е важно да се знае как да се грижите за него, ако искате да го ползвате дълго време. Прочетете, за да научите как се извършва основната му поддръжка, как се премахват петна, както и съвети за полиране на мрамора.

Защита на мрамор от надраскване.
Не поставяйте предмети с остри ръбове директно върху мрамор. Ако имате мраморни подове, използвайте подложка за краката на столовете, масите и леглата. Използвайте различни постелки върху мраморните плотове, за да ги предпазите при падане на чаши и прибори.



Мраморът трябва често да се чисти.
Петната върху мрамор трябва да се почистват много бързо, особено ако са от течност. Не трябва течността да се оставя да престои непочистена дълго време. Ако разлеете сок, вино или кафе, почистете по най- бързия начин.
Ако други материали със силни пигменти, като кимион, къри на прах, утайка от кафе и др. попаднат върху мрамора, трябва да бъдат пометени веднага.



Избърсвайте мрамора с влажна кърпа. Използвайте мека кърпа и малко топла вода, за да почистите от прах и малки разливи върху мраморния плот или под. Не търкайте много на едно и също място, защото може да повредите мрамора. Правете кръгови движения в местата, които се нуждаят от малко повече натиск.


Подсушавайте задължително мрамора, ако преди това сте го почиствали с вода. Не оставяйте локви вода, защото може да направят петна. Използвайте втора суха и мека кърпа, за да подсушите повърхността, след като сте я измили.



Използвайте обикновен сапун или препарат за почистване на мрамор за по-дълбоко почистване. Ако прах или други боклуци са се натрупали върху плота или на пода, разредете малко сапун в топла вода и използвайте мека кърпа, за да почистите мраморните повърхности.
Никога не използвайте оцет върху мрамор. Оцета е добро естествено почистващо средство за много повърхности, но тъй като е кисел, това може да доведе до корозия на мрамора.
За светлия мрамор, водородния прекис е добър естествен избор за почистване.

Блясък на мрамора се постигна с мека кърпа или кожа. Могат да се използват за сушене и блясък в същото време. Това е най-нежния начин за да блесне вашият мрамор.
Закупените гланцове за мрамор също вършат много добра работа. Ако решите да използвате закупен лак, убедете се, че всъщност той е предназначен за използване върху мрамор, а не е за някакъв друг вид камък. Мрамора има специфична структура и може да бъде увреден от някои химикали.

Премахване на петна.
Намокрете с вода чрез спрей замърсения участък.
 
Смесете сода за хляб и вода до консистенция на гъста паста. Сложете щедро от сместа върху зацапвания участък на вашия мрамор. Покрийте мястото с найлон, закрепете го със тиксо и го оставете да почива в продължение на 24 часа. Може да се използва и каша от брашно и не абразивен препарат за съдове, като се използва същия метод.



След 24 часа махнете найлона и наложената смес. Почистете с кърпа. Ако зоната е все още оцветенa, повторете процеса.



Друг метод за премахване на петна е чрез водороден пероксид. Изсипете малко водороден прекис върху замърсения участък. Покрийте с найлон и го оставете да почива в продължение на двадесет и четири часа. Махнете найлона и обършете водородния прекис с влажна кърпа. Повторете ако е необходимо.
Бъдете внимателни с този метод, защото ако мрамора е тъмен на цвят, водородния прекис може да освети мрамора.

За мазни петна използвайте царевично нишесте. Поръсете малко царевично нишесте над омасленото място и го оставете да абсорбира мазнината за около двадесет минути. Избършете царевичното нишесте с влажна кърпа.

Премахване на драскотини
Започнете с нежно почистване. Използвайте топла вода, мека кърпа и леко разтъркайте кърпата върху драскотините. Това е най- нежния метод и по-леките драскотини може и да се премахнат. Може да добавите сапун към топлата вода. Задължително подсушете повърхността на мрамора, когато сте готови.



Ако има по- дълбоки драскотини в мрамора използвайте много фина шкурка. Не използвайте едра шкурка, защото ще останат още по- големи драскотини върху мрамора.

Ако тези методи, не отстраняват драскотините, консултирайте се специалисти от фирми за професионално почистване.Те ще имат промишлено оборудване, предназначено за премахванена драскотини от мрамор, без да се уврежда повърхността.

Съвети
Преди да предприемете някои по- сериозни действия върху вашия мрамор, направете проверка в някой по- незабележим ъгъл, за да се убедите, че е безопасно.
Помислете да покриете мраморните подове и плотове с лакова запечатка за да ги предпазите от петна и драскотини. Това може да ви се струва скъпо и трябва да се направи от професионалист, но това може да ви помогне да запазите мрамор чист за по-дълъг период от време.

сряда, 11 юни 2014 г.

Лесно почистване на тапети


     Тапетите  обикновено не се сменят в продължение на години, което означава, че те привличат  много мръсотия и прах. Повечето тапети могат да издържат на различни почиствания, но трябва да бъдете внимателни, за да избегнете разкъсване на хартията. Погледнете тези съвети как се почистват тапети за да си гарантирате, че повърхността им ще бъде чиста и без повреди.


     1. Отстранете праха. Използвайте сухи методи за премахване на праха от тапета, като например суха гъба или микрофибърна кърпа за прах.


     2. Направете почистващ разтвор. Смесете в кофа вода и малко количество препарат за миене на съдове или използвайте обикновен сапун за да се избегне замърсяване на тапета с цветен прах за пране. Можете също така да купите продукти за почистване, направени специално за тапети, от специализираните магазини.


     3. Потопете мека кърпа в кофата с почистващия разтвор. Можете да използвате и гъба. Не използвайте твърди, стържещи материали, защото ще повредите тапета.


     4. Изстискайте излишната вода в кофата. В противен случай, тапета ще стане твърде мокър и ще започне да се разкъсва.
 


     5. Тествайте продукта за почистване на малко забележимо място. Тестване на почистващия разтвор в малка, скрита област ви предпазва от повреждане на цялата стена. Повърхността близо цоклите обикновено е по-малко забележима и е добро място за тестване.

     6. Почистете целия тапет. Почистете повърхността от пода към върха. Чистете в посока на вертикалните снадки. Чистете на участъци, първо един после друг, а не целия тапет наведнъж.


     7. Изплакнете с топла вода. След почистване на тапетите, изплакнете всяка секция с чиста вода.


     8. Подсушете тапета за да изсъхне по- бързо. Използвайте хавлиена кърпа за тази задача. Подсушете повърхността веднага след изплакване, за предотвратяване на задържането на твърде много влага в тапета и разкъсването му.


     Отървете се от упоритите петна, използвайки домакински продукти.
     - Използвайте препарата WD-40 за премахване на петна. Напръскайте със спрея и след това с кърпа потъркайте петната, докато изчезнат.



     - Петна от пръсти може да премахнете с хляб. Глутенът в хляба, премахва петна от тапета. Натъркайте с хляб и после забършете с кърпа.


     - Мазни петна може да отстраните и с талк. Сложете малко талк на прах върху гъба или кърпа. Разтъркайте кърпата върху тапета и оставете да постои 10 минути. Отстранете праха от стената със суха кърпа или гъба.

     Съвети:
     - Чистете редовно с прахусмукачка тапетите от прах и мръсотия за да се запазят чисти в продължение на години.
     - Не слагайте много сапун в разтвора защото стените ще станат лепкави.
     - Не се опитвайте да изчистите тапетите от мухъл. Обикновено мухъла идва от стената. Отлепете тапета за да обработите стената и да се отървете от мухъла.
     - Избягвайте използването на белина на хлорна основа или разтворители за да почистите тапетите. Тези продукти могат да повредят тапетите.
     - Не на последно място, ще си спестите много главоболия, ако се обадите на фирма „Блясък 28” ЕООД и ни извикате да почистим дома ви. Вие правете това, което умеете и което ви е приятно, ние сме специалисти в почистването, с това се занимаваме и в това сме професионалисти.

петък, 9 май 2014 г.

Басейна- кристален рай или мътилка




Басейните изискват голяма инвестиция на време и пари от собственика на басейна, който обикновено се опитва да създаде свой собствен релаксиращ рай в двора си. Проблемите, като мътна вода и други са много разочароващи, защото могат да отнемат удоволствието от този оазис на прохладата. Мътната вода и загубата на блясък може да са причинени от неправилен химическия баланс или от ситен нанос във водата на басейна.
Използвайте следните стъпки за бързо диагностициране и решаване на тези проблеми. 

Тествайте водата в басейна за хлор, рН, алкалност и калциева твърдост. Двете причини, които са най-вероятни за мътната вода (от химическа гледна точка) са рН и калциевата твърдост.
Ако химични нивата на басейна не са в рамките на следните диапазони, регулирайте химикалите и филтровата система на басейна за 12-24 часа преди повторно тестване.
Свободен хлор: 1.3 ррм
рН: 7.2-7.6
Обща алкалност: 90-120
Калциева твърдост: 200-350 ррт.
Ако в басейна не може да се поддържа стабилно, без аномалии, ниво на хлор в продължение на поне три последователни дни, това означава, че може да има проблем, които изисква специално отношение и трябва да бъде решен преди да се влоши.
Ако нивото на рН е извън границите, добавете съответно препарат за намаляване или увеличаване на рН на водата.
Ако всички химически нива в басейна след тестване са в диапазон, но водата продължава да е мътна, причината може да от фини отломки от суспендъра на басейна. Трябва да се направи обратна промивка или почистване на басейновия филтър, следвайки инструкциите на производителя и проба на филтърната система на басейна в продължение на 24 до 48 часа.
Прекалено честото обратно промиване, особено на пясъчен филтър, ще предизвика до това, филтъра да не филтрира фини частици. Поради това не прекалявайте. Добро правило е с палеца да се следи налягането на водата, която се връща обратно в басейна и ако налягането осезателно се намали, тогава да се промива филтъра.
При наличие на много малки частици във водата, филтъра на може да ги задържи. Тогава се използва флокуация. Изсипва се препарат за флокуация във водата. Флокулите се разполагат на повърхността на замърсяващите частици, които след това могат да бъдат хванати от филтъра поради увеличения си размер. Така дори и най-малките частици могат да бъдат филтрувани.

Има много причини за да е мътна водата в басейна: поява и растеж на водорасли; проблемите с околната среда, като например чести, обилни валежи; липсата на слънчева светлина върху басейна (UV светлина е отличен природен окислител); лоша циркулация на филтруващата система; не използване на басейна; твърде кратко време, за филтрация (филтъра би трябвало да работи от 8 до 12 часа всеки ден, когато басейнът е открит; лоши практики за техническо обслужване, като например неправилно ползване на прахосмукачка и четка за повърхността на басейна; не добра химическа поддръжка, като например да се пренебрегва, седмичното премахване на масла и лосиони от водата, които са фактор за развитие на водорасли.
Отстраняването на тези причини е важен фактор за поддържането на чистотата на  водата в басейна.
Като започне топлия сезон, не зависимо от методите за зазимяване, трябва да се извърши първоначално почистване на басейна. Всички методи за поддържане след това могат да се окажат излишни, ако не се направи прецизно почистване.
Обърнете внимание на всичко това, преди да започнете да използвате различните методи, описани по горе за директно въздействие на водата.

събота, 19 април 2014 г.

В Европа дойде пролетта, а при нас?

          Дойде пролетта. Някъде е на път да си тръгне скоро и да ни остави в ръцете на топлото лято, а някъде трудно пробива с гръмотевични боеве и се опитва да заеме мястото на зимните студове. Така или иначе- пролет е.
          Асоциираме (защо ли използваме тази трудна английска дума) този сезон с цветя, дълго очаквана топлина и …с  някаква промяна. Може би за това много от домашните ремонти ги започваме през пролетта. 


          Българите или поне поколението живяло минимум 15-20 години преди 10 ноември, сме обучени да разбираме от всичко. Тогава беше задължително да сме широкопрофилни специалисти. Смеехме се на германските мъже, че не могат един ключ за лампа да сменят. Учудваше ни, защо европейските домакини не могат сами да си изчистят прозорците, а се доверяваха на непознати хора от фирми за почистване да свършат тази работа.
          Но европейската икономика и германската в частност вървяха смело напред, а ние градихме хилавите основи на социализЪма. Сега ние сме част от същата тази Европа с бързо развиващите се пазари, но продължаваме да се правим на „специалисти по всичко”, с идеята, че ще спестим някой лев на семейния си бюджет.
Уви, „икономията си е майка на мизерията”. На никой не му идва на акъла, че когато сами си ремонтираме ключа на лампата, лишаваме семейството на електричаря от доходи. Или, че по време на ремонта може да имаме проблем с „лошия” ток,  или че резултат на некомпетентната ни намеса може да създадем предпоставка някой от семейството ни да пострада при използването на ключа. Не, ние сме широкопрофилни специалисти и това не може да се случи. Е, това се казва вяра в собствената ни глупост.
         

Да се върнем на темата за ремонта. Болшинството от българите предпочитат сами да си сложат плочките в банята. Някоя плочка била на криво- „от самолет не се вижда”. Почти няма български мъж, който да не може да боядисва. Това, че всяка боя си има особености или, че има специална четка за всеки вид боя- излишни подробности. Ако станат петна или някакви дефекти при боядисването- има мебели, картини, саксии, те ще прикрият следите на нашата некомпетентност.
          Много по- лесно е да се доверим на професионалистите в боядисването, но ... какво ще кажат нашите комшии. „Абе ръцете ти да не са в …, че не си боядисаш сам”. Отново никой не се сеща, че ако платим на специалист, ще стане по- красиво, по-добре и ще спестим труд, нерви, време. Ще осигурим прехраната на бояджията, а ние ще можем да правим това в което сме специалисти или да си почиваме, защото го заслужаваме.
          Примери – стотици.
          Ремонта е приключил. Сега е време на домакините да изявят себе си. Запрятат ръкавите и започва едно безкрайно почистване. Това е момента, когато съпругите и прочие могат да проявят творчество и да покажат умения. Никой не се сеща, че има фирми за почистване и техните специалисти могат да направят за няколко часа това, което домакините ще вършат с дни.
          Да, да ама фирмите за почистване струват пари. А можете ли да оцените труда на домакинята – хвърляне на торби с боклуци, метене, обиране на праха, изчистване на плочки в банята, стъкла на прозорци, дограма и т.н., миене на същите, дезинфекциране на банята и тоалетната и още десетките непресъщи за една домакиня дейности. В резултат- болки в кръста, изпочупени нокти, претъркана кожа на ръцете, изнервени съпруги и … не искам да продължавам.
         

Бъдете европейци. Като започне ремонта дайте ключа на дома си на майстор и отидете на почивка. Естествено, че трябва да се доверите на сигурен майстор. Повярвайте, вече има такива.
          Като завърши ремонта, извикайте специалистите на фирма за почистване на домове. Пак дайте ключа и … отделете един ден за приятелите си и за себе си. Отново ми повярвайте- има и такива фирми.



          Ееее, това е пролет. Дома ремонтиран, а вие сте си починали и … нека комшиите да мърморят, то това им е работата.